13 sierpnia 2017

Polska, 19xx


Nieznane miejsce i trudny do określenia rok wykonania zdjęcia. Widoczny z tyłu drewniany płot, w którym sztachety ułożone są dość nierówno, a niektórych z nich w ogóle brakuje może wskazywać, że zdjęcie zrobiono na wsi lub na peryferiach miasta. Dziura w płocie zapewne pozwalała nieznacznie skrócić drogę powrotną do domu. Biorąc pod uwagę strój nauczyciela i chłopców można przypuszczać, że zdjęcie pochodzi z lat 20 ubiegłego wieku.


Chłopców z pewnością ustawiono do zdjęcia. Przypuszczanie jednak nie zostali oni w żaden sposób zobowiązani do przyjęcia jakiejś określonej pozy i dzięki temu na zdjęciu każdy z nich położeniem swoich rąk wyraża emocje towarzyszące w chwili fotografowania. Jedni mają je skrzyżowane na piersiach, inni położone na ramieniu przyjaciela, a jeszcze inni ułożone na kolanach lub swobodnie opuszczone. Wszyscy wpatrują się w obiektyw, a niektórzy z taką uwagą jakby uwierzyli fotografowi, który obiecał, że "za chwilę wyleci stąd ptaszek" i nie chcieli przegapić tego momentu. 


Na dolnym zdjęciu chłopiec z fryzurą, która polegała na całkowitym ogoleniu głowy i pozostawieniu tylko grzywki. Zauważyłem na innych zdjęciach z tego okresu, że ten sposób strzyżenia chłopców był dość popularny. Zdecydowanie o takiej fryzurze decydowały powody związane z jej praktycznością, a nie estetyką lub modą jak to ma miejsce często teraz. 


Co ciekawe dokładnie taki sposób strzyżenia chłopców nadal jest praktykowany w niektórych krajach, a na dowód wstawiam współczesne zdjęcie dziecka znalezione w internecie.


2 komentarze:

  1. Serdecznie dziękuję za kolejne cenne zdjęcie!Buduje Pan niezwykłą atmosferę, klimat dawnych lat, a jednocześnie można dostrzec i Pana własne emocje. To niezwykłe:)Czekam na kolejne posty.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdjęcia na prawdę są ładne. Sporo można z nich odczytać.

    OdpowiedzUsuń

Postaw mi kawę na buycoffee.to