Uczniowie i uczennice szkoły w Dziedzicach, rok 1921.
W tym i poprzednim poście wstawiłem zdjęcia uczniów z tej samej miejscowości. Zdziwiło mnie, że pomiędzy ubiorem uczennic na pierwszym i drugim zdjęciu występuje taki kontrast. Tutaj wszystkie mają wiejskie długie spódnice a na poprzednim modne sukienki z lat dwudziestych, tutaj bose nogi a na poprzednim zgrabne buty z cholewami i rajstopy. Prawda, że minęło sześć lat ale czy to wyjaśnia taką zmianę ?
U dziewcząt włosy zaczesane i spięte, z tyłu być może są warkocze. Na zdjęciu z poprzedniego postu wyraźnie widać rękę fryzjera. Dziewczęta mają włosy obcięte i modnie uczesane.
Prawdopodobnie różnice w ubiorze dzieci wiejskich, na ostatnio załączonych zdjęciach z Dziedzic, wynikają z okoliczności. Co innego zwykłe zdjęcie klasowe, a co innego takie, które wykonano z okazji imienin Józefa Piłsudskiego. Przypuszczam, że do udziału w uroczystych obchodach wytypowano zasłużonych uczniów, którzy pełnili funkcje reprezentacyjne lub też dzieci uznanych obywateli. Ranga święta przełożyła się też na wyjątkowo odświętny ubiór. Serdeczne podziękowania dla gospodarza tego bloga za zamieszczenie tych historycznych fotografii, ich rzetelny opis i zwracanie uwagi na istotne szczegóły, które często umykają oraz za poszerzanie "swojanowych" horyzontów:) Sławku,dziękuję! Proszę o jeszcze;)
OdpowiedzUsuńDziękuję Ci za rozwikłanie tej małej zagadki i poszerzanie moich horyzontów. :)
OdpowiedzUsuń