Zdjęcie z 1916 przedstawia uczniów z miejscowości Ligota. Nazwa miejscowości nie do końca jednak precyzuje miejsce wykonania zdjęcia. Znalazłem bowiem dziewięć Ligot i co ciekawe wszystkie w południowo-zachodniej Polsce. Być może wzory na sukniach dziewcząt mogłyby coś więcej podpowiedzieć o rejonie i zawęzić poszukiwania tej właściwej Ligoty. Niestety do tego potrzeba specjalisty etnografa lub kogoś z tego regionu kto te stroje rozpozna. W pierwszym i drugim przypadku to nie będę ja.
Zdjęcie bardzo ładne. Pomimo małego formatu i uszkodzenia zdjęcia bez trudu można rozpoznać twarze. W jego centrum znajduje się elegancki młody pan w surducie, nauczyciel Franciszek Piernikarczyk.
Dwa górne rzędy zajmują chłopcy ustawieni w pozycji bocznej. Stroje chłopców dość typowe dla tego okresu: marynarki i jasne koszule. Niektórzy w dłoniach trzymają małe bukiety kwiatów, u pozostałych są one włożone do kieszeni marynarki. Stroje dziewczynek prawdopodobnie regionalne. Wszystkie są w długich jasnych spódnicach w paski z drobnymi wzorkami i kolorowych bluzkach z bufkami. Włosy zapewne mają upięte z tyłu w kok lub co bardziej prawdopodobne zaplecione w warkocz.
Choć jest to zdjęcie klasowe to mam wrażenie, że chłopcy są tylko tłem dla tych dziewczynek. One są tu prawdziwymi gwiazdami. Swobodne, bez skrępowania i pozowania stoją lub siedzą czekając na zdjęcie. Ładne i dumne. Spoglądają z zainteresowaniem w obiektyw, ale bez tej niegrzecznej dziecięcej ciekawości, którą czasem na zdjęciach można dostrzec w spojrzeniach fotografowanych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz